Davet Yazısı
 

Davet


I. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi 11-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde “Şehir, Çevre ve Sağlıkta İşbirliği” teması ile tarafları ortak bir platformda buluşturma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gazi Üniversitesi ile Adnan Menderes Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Kongreye Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, İLBANK ve KKTC’deki üniversiteler başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluş destek vermiştir.  I. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresini 300’ün üzerinde katılımcı takip etmiş ve kongrede 122 adet bildiri sunulmuştur.  Şehir, çevre ve sağlık alanında çalışanların ilk kez bir araya geldiği bu Kongre 2020 hedef ve stratejilerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan bir etkinlik olmuştur.


I. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi’nde şehir, çevre ve sağlık konularında gerçekleştirilen sunumlar ve tartışmalar sonucunda; Kongrenin Temel Çıktıları şu şekilde belirlenmiştir;

  • Şehir, çevre ve sağlık alanında işbirliği şarttır,
  • Her üç alanda ortak hareket için, ortak dile ihtiyaç vardır,
  • İşbirliğinin temelini yerel yönetimler kurmalıdır,
  • Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu çıktılar doğrultusunda;

II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi’ni 16-20 Nisan 2018’de Kapadokya’da gerçekleştireceğiz.

II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresinin teması “YARININ KENTLERİ” dir.

Hayallerin ötesinde ilerleyen teknolojiye rağmen temel ihtiyaçları karşılamayı sağlayan olanakların azaldığı yerkürede, bu iki zıt konuyu ele alan ve “YARININ KENTLERİ” için çalışan bilim insanları Kongre’de temsil edilecektir. İnsanoğlunun 2027 yılında Mars’a kalıcı olarak yerleşmeye gitmeyi planladığı günümüzde yarının kentlerinin nasıl olacağı tartışmaya açılacaktır.

Yarının sağlıklı kentleri ile ilgili hayallerimizi paylaşmak için sizleri II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresinde buluşmaya davet ediyoruz.

Bilimsel ve sosyal programların  sürpriz içerikleriyle  keyifli vakit geçireceğimize inandığımız kongrede sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.


Prof. Dr. E.Didem EVCİ KİRAZ
Kongre Düzenleme Kurulu
Koordinatörü